רישום מדגם – מדגמים תועלת

רישום מדגם ורישום מדגמים תועלת, הנם זכות משפטית בקניין רוחני רישום מדגם ומדגמי תועלת (UTILITY MODEL) מאפשר להגן על הקניין הרוחני של הממציא, היזם או החברה בנוסף להגנת רישום בקשת פטנט, או רק כמדגם ומדגם תועלת, היתרון שיותר קל לקבל מדגם רשום ומדגם תועלת לעומת פטנט רשום, אך סוג ההגנה והיקפה שונה.

רישום מדגם – מדגמים רשומים
משרדנו מטפל בנוסף להגשות בקשות פטנטים שאותם רוב הממציאים מכירים, בהגשת בקשות לרישום מדגם, המדגם הרשום הנה זכות אשר מבקשים ברשות הפטנטים והמדגמים, במחלקת המדגמים.

בוחני המדגמים נמצאים במחלקה אחרת ברשות הפטנטים והמדגמים, וסוג ההגנה והבחינה שונה לעומת ההגנה והבחינה לפטנט רשום.
לקביעת פגישת הכרות
השאירו פרטים ונחזור אליכם:

חייגו: 03-9711013

מדגם הנו הגנה על עיצוב מסוים, למשל לממציא יש המצאה אלקטרונית או מכאנית, הוא יכול להגן על ההמצאה למשל בפטנט אם היא מתאימה להליך של בקשת רישום פטנט ובנוסף או רק, הוא יכול להגן על העיצוב החיצוני של המוצר למשל, כגון הקופסא (הזיווד) הצורה החדשה וכיו'.

ישנם מקרים שלא ניתן להגן על המצאה בפטנט, ובמקרה זה כדאי לשקול להגן לא על הפונקציה באמצעות הפטנט,אלא על העיצוב.

ברוב המקרים קל יותר לקבל מדגם, אך גם קל יותר לעקוף אותו על ידי מתחרים. במידה והמבקש מעוניין ואם ניתן בדרך כלל עדיף להגן גם על האמצאה באמצעות פטנט וגם על העיצוב באמצעות מדגם.

למדגם יש יתרון, כאשר פלוני יעתיק את העיצוב החדש אחד לאחד, יחסית קל להוכיח את העתקה אם היא זהה למדגם הרשום במסגרת תביעת הפרה, למשל ראה תביעת אפל מול סמסונג שהתפרסמה, התביעה הייתה בגין הפרת המדגם ואפל זכתה בתביעה בסכומי עתק.

רישום מדגמי תועלת (UTILITY MODEL)
משרדנו מספק שרות של רישום מדגם תועלת בנוסף לרישום פטנט ומדגם, אם ציינו לעיל שלא רבים מהממציאים מכירים את רישום המדגם, אז הרבה פחות מהממציאים ומהעוסקים בקניין רוחני, מטפלים או מכירים את הזכות בקניין רוחני מסוג מדגם תועלת, שיש לה יתרונות רבים במקרים מסוימים.

מדגם תועלת מאפשר להגן על המצאה, כמו בפטנט, אך בחלק מהמדינות הדרישות ממדגם תועלת פחותות לעומת הדרישות ברישום פטנט, הדרישה של התקדמות המצאתית, קרי שההמצאה לא תהא מובנת מאליה לבעל מקצוע ממוצע מהתחום, הקיימת בפטנט לא קיימת במדינות רבות במדגם תועלת.
כלומר בעיקר מבקשים שיהיה חדשנות במדינות רבות, לכן קל יותר לצלוח בקשת רישום מדגם תועלת.

בנוסף בחלק מהמדינות יש רק בחינה פרוצדוראלית של המסמכים שמוגשים לרשות הפטנטים ואין בחינה מהותית, ורק כאשר תהא הפרה לכאורה תיבחן החדשנות ותנאים נוספים שבחוק בחלק מהמדינות.

יתרון נוסף הוא הזמן הקצר שמקבלים את ההגנה, לעיתים תוך חודש חודשיים ויותר בלבד, אך חשוב לציין שבכך שאין בחינה מהותית בחלק מהמדינות, יש בכך גם חיסרון כי המבקש לעיתים לא יודע את היקף ההגנה, אך מנגד גם המפר לכאורה של מדגם התועלת שעלול להיות מאוים בתביעה על ידי בעל הזכות של מדגם התועלת לא יודע מה היקף ההגנה מאחר ולא נבחן מהותית.

חיסרון נוסף הנו התקופה הקצרה לעומת התקופה של רישום פטנט, תקופת ההגנה במדגם תועלת הנה כ-6 עד 12 שנים, במדינות רבות תקופת ההגנה הנה כ-10 שנים, לעומת פטנט שתקופת ההגנה היא למשך עשרים שנה.

משרדנו מגיש עשרות מדגמי תועלת בשנה, יש לנו ניסיון רב בתחום ייחודי זה, שלא רבים מודעים ועוסקים בו, גם מאחר ולמעשה אינו קיים כזכות ברשות הפטנטים הישראלית.
כלומר בישראל ובמדינות נוספות כמו ארה"ב לא ניתן להגיש בקשה למדגם תועלת, אך זהו לעיתים פתרון מהיר בעלות נמוכה יחסית לעלות רישום פטנט. במדינות רבות ניתן להגן באמצעות מדגם תועלת, לדוגמא בגרמניה, איטליה, ורוב מדינות אירופה, אוסטרליה, סין, יפן, ובמדינות רבות בעולם.

בניית אסטרטגיה משפטית לטווח קצר וארוך בקניין רוחני
בניית אסטרטגיה לממציא ולמיזם יש בו שיקולים רבים, הן שיקולים משפטיים של היקף ההגנה ותקופתה, מהירות קבלת ההגנה וסוג ההגנה המשפטית שיכול להיות שונה ממדינה למדינה, והן תלויה בתקציב של המבקש להגן על קניינו הרוחני. המידע לעיל הנו חלקי ואינו מלא, יש להתייעץ עם עורך דין הבקי בתחום הקניין הרוחני, לכל מקרה ומקרה באופן פרטני.

אנו מתאימים את האסטרטגיה למיזם ולממציא, לפי יעדים עסקיים, משפטיים ותקציביים, לפרטים נוספים, צור קשר או טלפן 03-9711013.
 
כל הזכויות שמורות   |   תנאי שימוש באתר   |   צור קשר  |  הצהרת נגישות
.
.